Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the photo-gallery domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /data/e/2/e24e5d5c-4c4c-4f33-9d7a-1db0c8476fab/gibej.com/web/wp-includes/functions.php on line 6114
Posmrtná maska | Akty Sochy Odliatky

POSMRTNÁ MASKA

Memento Mori!

Death Mask

 Veľmi doležitým faktorom pri odlievaní je čas zhotovenia odliatku po smrti zosnulého. Telo postupne stráca pružnosť a deformuje sa.  Rýchle rozhodovanie je na mieste. 

Zhotovenie Death Mask vyžaduje flexibilnú reakciu, prípravu na proces a v čo najkratšom čase sa dostaviťna miesto výroby.

Odlievací proces je možný iba pod odborným dohľadom osoby – povereného človeka alebo zamestnanca pohrebného ústavu, ktorý predtým telo pripraví na proces. Zároveň vytvori na odlievanie vhodné podmienky. Odlievací proces sa robí výlučne v priestoroch krematória alebo pohrebného ústavu tesne pred kremáciou alebo pochovaním zosnulého.

Nie je vhodné zobrazovať osoby ktorých smrť bola vysledkom dlhotrvajúcej choroby ktorá sa podpísala na ich vzhľade.. Rovnako nieje vhodné zobrazovať osoby, ktoré boli dhlý čas skladované v chladiacích boxoch. Pri odlievaní môže dôjsť k rôznym deformáciam tváre a následnej zmene ich podoby.

Prečo odliatok tváre?

Posmrtné odliatky tvárí zosnulých sú špecifickou službou, ktorá umožňuje rodinám uchovať si spomienku na svojich blízkych vo forme trojrozmerného odliatku tváre. Rovnako môže ich podoba zosnulého zdobiť náhrobný kameň alebo dosku namiesto fotografie. 

 

Ponúkaný produkt – odliatok tváre je individuálnym umeleckým dielom autora: Mgr. Art. Slavomíra Gibeja. Výrobu odliatku sa realizuje klasickou technológiou v sochárskom ateliéri v Bratislave. Každý odliatok je jedinečný, s možnosťami výberu povrchovej úpravy a spôsobu osadenia podľa želaní rodiny.

Kedy je možné zhotoviť odliatok?

odľa možností, čo najskôr po smrti.. Telo podlieha posmrtným zmenám a tie sa môžu prejaviť na tvári zosnulého. 

Odliatok tváre zosnulého je možné zhotoviť:

  • ak tvár zosnulého je vo vhodnom (zachovalom) stave
  • ak tvár nie je poškodená úrazom alebo iným spôsobom

Nie je možné zhotoviť odliatok

  • ak zosnulý má dlhú bradu vrátane fúzov
  • ak nie je telo v stave vhodnom pre odlievací proces
Aký je rozsah odlievanej časti?

Zachytená je tvárová časť bez uší s časťou krku a hrudníka. Môže byť zachytená časť smútočného oblečenia ako golier saka, kravaty alebo časť iného odevu. Uši nie sú súčasťou odliatku.

 

Pri procese nedochádza k žiadnemu poškodeniu alebo deformáciam tváre a koná sa pod dozorom osoby, ktorá zodpovedá za úpravu a vzhľad zosnulého. Po odlievacom procese na tele nezostávajú žiadne stopy. 

Stopy procesu zostávajú na oblečení, pretože oblečenie sa musí naseparovať olejom alebo vazelínou aby sa nelepilo s odlievacou hmotou. Stopy oleja (vazelíny) nejde z oblečenia odstrániť. Preto je najvhodnejšie vykonať odlievací proces po obrade tesne pred kremáciou.

Je možné odliať vlasy, fúzy a bradu?

Do 3 mm alebo mierne strnisko je bezproblémové. Pri dlhšej brade sa pred odlievacím procesom vyžaduje náročná príprava ochlpených častí. Pomocou rôsolovitých zmesí sa brada upraví a vyformuje sa tkz. štylizovaný mokrý vzhľad. Nie možné však technikou dosiahnúť reálny vzhľad. To isté platí o vlasoch a fuzoch.

Z akého materiálu je socha vyrobená?

Interiér – Epoxidový odliatok

Plaster-kompozit je kombinácia epoxidu a sadry. Sadra je spevnená epoxidovou hmotou, kde vo vysledku pôsobí ako plast. Ideálny materiál s vysokou stálosťou s neobmedzenou životnosťou. Vhodný je na rôzne povrchové úpravy. 

Exteriér – Bronzový odliatok

Pre osadenie v exteriéri napr. na náhrobnom kameni je materiál Bronz. Bronz je mimoriadne odolný voči korózii, najmä voči morskej vode, čo z neho robí ideálny materiál pre námorné aplikácie, sochy a vonkajšie konštrukcie. Je pevnejší a tvrdší ako čistá meď, čo je dôsledkom pridania cínu alebo iných zložiek. 

Spočiatku je bronz lesklý. Časom bronz vytvára prirodzenú patinu – tenkú vrstvu oxidov a karbidov na povrchu, ktorá môže byť zelená, hnedá alebo modrá. Táto patina chráni kov pred ďalšou koróziou a dodáva mu estetický vzhľad.

  1. Zlatohnedý bronz
    Farba: Zlatohnedá. Tento odtieň je najbežnejší a používa sa na sochy, mince a dekoratívne predmety.

     

  2. Červený bronz
    Červená až ružovkastá farba. Používa sa v historických artefaktoch, šperkoch a starožitnostiach.

     

  3. Biely bronz
    Farba: Svetlá, šedá až striebristá farba. Používa sa v minciach, medailách, šperkoch a na náhrobných doskách.

     

  4. Tmavohnedý bronz
    Farba: Tmavohnedá až takmer čierna. Používa sa na sochy a umelecké diela, ktoré majú mať dramatický, kontrastný vzhľad.
Aké sú farebné možnosti?

Základná farebnosť odliatku

  • biela
  • čierna
  • imitácia zlata
  • strieborná
  • bronzová
  • imitácia bronzu
Umiestnenie odliatku na podstavci

Podstavec

Ušľachtilý kameň vo veľkosti: 150 x 150 x 50mm 

  • mramor (svetlý)

  • čierny

  • červený (tehlový)

Uchytenie

Socha je pevne pripevnená pomocou kovového držiaku k podstavcu. 

Informačný štítok

Súčasťou podstavca môže byť štítok s popisnou informáciou. Rozmer: 30 x 100mm

Osadenie v ráme (závesné na stenu)

Podkladová doska

Formát: 300 x 400, Materiál: Kompozitná podkladová doska,
Farba dosky:

      • biela
      • čierna
      • zlatá
      • strieborná
      • bronzová

Rám

Základné prevedenie 

Rozmer lišty: 30 x 20mm 

Materiál: drevo 

Farba rámu

      • biela
      • čierna
      • zlatá
      • strieborná
      • bronzová

Uchytenie sochy k podkladovej doske.

Dvojbodové uchytenie pomocou závitových tyčí a matíc.

Balenie

Socha bude dodaná v ochrannom kartónovom obale s uchýtom a jednoduchým otváraním do strán.

Ako dlho trvá zhotovenie odliatku?

Epoxidový odliatok bude dodaný do 21 dní od odlievacieho procesu.

Výroba bronzového odliatku trvá 3 mesiace.

Aká je cena Death Mask?

Epoxidový odliatok – 2 400,- € s DPH
Bronzový odliatok – 4 800,- € s DPH

Kontaktujte ma >

Ako objednám Death Mask?

Najskôr je potrebné dohodnúť so zamestnacom pohrebného ustavu možnosť zhotovenia posmrtnej masky. Zavolajte mi a môžem to dohodnúť za vás. Telefonicky vám poskytnem všetky potrebné informácie.

Kontaktujte ma >

História posmrtnej masky

Smrť bola vždy zahalená závojom tajomstvá, strachu, zvedavosti a pokoja. Ľudstvo neustále uctievalo smrť mnohými spôsobmi. Jeden z najzaujímavejších spôsobov bola aj tvorba posmrtných masiek. Posmrtné masky a smrť majú spoločnú históriu. Bez ohľadu na čas a miesto, kedy došlo k smrti, niekto nepochybne urobil niečo pre zachovanie pamäti zobrazenej osoby. História posmrtných masiek je veľmi dlhá a v mnohých krajinách sa veľmi odlišná. Jedno ale majú masky vždy spoločné: ide o odliatok tváre, ktorý má nejakým spôsobom uctievať zomrelého.

Starovek

V staroveku boli posmrtné masky tradíciou v mnohých kultúrach, napríklad v Egypte, Grécku, Ríme alebo Číne. V starovekom Egypte sa posmrtné masky používali ako súčasť pohrebného rituálu, ktorý mal zaistiť bezpečný prechod duše do posmrtného života. Boli vkladné do hrobky spolu s panovníkom pre zachovanie jeho podoby. V starovekom Ríme mali masky nielen iný význam, ale aj výrobný proces bol iný. Zatiaľ čo Egypťania odlievali masky na telách mŕtvych, v Ríme si človek masku vytvoril ešte počas života. (Live Mask) Posmrtné masky sa robili z vosku, hliny, kovu, látky alebo zlata. Najznámejšou posmrtnou maskou z Egypta je maska faraóna Tutanchamóna, ktorá bola objavená v roku 1923. Maska je vyrobená z dvoch vrstiev zlata a zdobená polodrahokamami a sklenenými vložkami. Maska má výraznú modrú a zlatú farbu a symbolizuje božskosť a kráľovskú moc.

V starovekom Grécku a Ríme sa posmrtné masky robili z vosku alebo sadry a používali sa na vytváranie portrétov zosnulých, kde sa verilo, že zachovávajú podobu duše zomrelého. Posmrtné masky sa tiež vystavovali v domoch alebo chrámoch ako spomienka na predkov. Niektoré posmrtné masky sa dokonca používali pri verejných pohreboch, kde ich nosili príbuzní zomrelého. Posmrtné masky sa robili najmä z významných osobností, ako napríklad filozofov, politikov, básnikov alebo vojvodcov. Medzi najslávnejšie posmrtné masky staroveku patria masky Platóna, Aristotela, Alexandra Veľkého, Cézara, Cicera alebo Marka Aurelia.

Zlatá pohrebná maska ​​faraóna Tutanchamóna zdobená Lapisom lazuli (ultramarín) a farebným sklom, New Kingdom 18. dynastie (cca 1323 p.n.l.), Egyptské múzeum v Káhire. Výška 53,3 cm.

Kovová posmrtná maska s pohyblivými ušami z Moon Pyramid, Peru, 3 – 8 storočie

Agamemnonova posmrtná maska: Táto maska je jednou z piatich zlatých masiek, ktoré boli objavené v roku 1876 v Mykénach v Grécku. 

Stredovek

V stredoveku sa posmrtné masky používali na identifikáciu a uctievanie svätých a kráľov. Posmrtné masky sa robili z vosku, kovu, sadry, hliny a často sa pridávali k relikviám alebo sarkofágom. Posmrtné masky sa tiež používali na vytváranie náboženských obrazov niekedy aj vitráží. Medzi najznámejšie posmrtné masky zo stredoveku patria masky svätého Františka z Assisi, svätej Kláry, Karola Veľkého, Dante Alighieri, Johanka z Arku alebo Jána Husa.

Portrét Michelangela Buonarrotiho, ktorý vytvoril Daniele da Volerra z Michelangelovej posmrtnej masky. 1565, Florencia, Taliansko

Posmrtná maska ​​Dante Alighieri.  Dlho sa predpokladalo, že Danteho pohrebná maska ​​bola aplikovaná priamo na jej tvár po jeho smrti v roku 1321. V skutočnosti ide len o sadrovú kópiu originálu, ktorý bol pravdepodobne voskový.

Posmrtná maska ​​Williama Shakespeara, známa ako Kesselstadtská posmrtná maska, vyrobená z parížskej sadry v roku 1616 deň po jeho smrti.

Zdroj:Internet

Novovek

V novoveku sa posmrtné masky stali populárnymi medzi umelcami, vedcami a verejnými osobnosťami, ktorí chceli zvečniť svoje rysy alebo inšpirovať iných. Boli používané ako stály záznam rysov zosnulého. Nahradzovali tak svojou funkciou fotografiu. Posmrtné masky sa robili z vosku, sadry, bronzu alebo iných materiálov a často sa využívali na vytváranie bust, medailónov, mincí alebo pečatí. Tiež sa zbierali ako kuriozity alebo suveníry. Medzi najslávnejšie posmrtné masky z novoveku patria masky Galilea, Newtona, Voltairea, Beethovena, Napoleona, Goetheho, Mozarta, Shakespeara…

Najzaujímavejšia a najviac cenená z posmrtných masiek je L’Inconnue de la Seine, ktorá zobrazuje tvár neznámej mladej ženy, ktorú vytiahli z rieky Seiny v Paríži. Podľa legendy bol patológ v márnici tak uchvátený jej krásou, že si zhotovil voskový model jej tváre. Tento model sa potom rozmnožil a stal sa módnym doplnkom v bohémskej spoločnosti. Mnohí umelci, spisovatelia a filozofi sa nechali inšpirovať jej záhadným úsmevom, ktorý pripomínal Monu Lízu. Jej totožnosť však zostala navždy neobjasnená.

Utopená Mona Lisa zo Seiny

Posmrtná maska ​​Johann Wolfgang von Goethe.

Bronzová posmrtná maska Napoleona Bonaparte

Zdroj:Internet

Moderná doba

Keďže sa masky z niektorých materiálov zachovali veľmi dobre aj do dnešnej doby, bolo možné určiť, ako osoba počas svojho života zhruba vyzerala. Na ich základe tak vznikali na zákazku portréty a sochy a mali mnohokrát nevyčísliteľnú hodnotu. Mnohé posmrtné masky sú uchované v múzeách, historických zbierkach alebo súkromných archívoch, poskytujúc náhľady do fyzického vzhľadu významných postáv z minulosti.

Posmrtné masky sa robili aj zo slávnych osobností slovenskej histórie, ako napríklad Andreja Hlinku, kňaza a politika, ktorý sa narodil v Černovej. Jeho posmrtnú masku vyhotovil sochár Fraňo Štefunko z Martina a podaroval ju Karolovi Sidorovi, ktorý ju neskôr venoval Jánovi Čarnogurskému. Ten ju daroval mestu Ružomberok, kde sa originál nachádza v Hlinkovom múzeu v jeho rodnom dome. Kópia posmrtnej masky je aj v Liptovskom múzeu v Ružomberku

 

Posmrtná maska – Nikola Tesla

Posmrtná maska Andreja Hlinku

Bronzová posmrtná maska Josifa Vissarionoviča Stalina

Zdroj:Internet

Historický Význam

Tieto masky často nesú historický význam a prispievajú k pochopeniu kultúrnych praktík, umeleckých diel a vyobrazení jednotlivcov v rôznych obdobiach dejín. Použitie posmrtných masek sa menilo a vyvíjalo v priebehu času, od slúženia náboženským a duchovným účelom až po ich transformáciu na cenné artefakty pre historické, umelecké a antropologické štúdie. V súčasnosti sú veľmi ceneným obchodným artiklom, poskytujú jedinečný pohľad na vzhľad jednotlivcov dlho po ich úmrtí a prispievajú k našemu poznaniu histórie a kultúry.

< BODY CASTING DESIGN

HOMEPAGE  >

Translate »